فهرست
تربیت کودکان بیش فعال
تربیت کودکان بیش فعال چگونه ممکن است؟
۱۴۰۰/۰۵/۱۲
سید حسین نیرینی
0 نظرات

کودکان به خصوص در سنین بسیار کم، به دلیل اینکه دنبال کشف موضوعات جدیدی هستند، بسیار کنجکاو و بازیگوش هستند. تربیت کودکان بیش فعال باید به نحوی انجام شود که این کودکان از لحاظ روحی صدمه نبینند و در عین حال با فعالیت بیش از حد خود شما و دیگر اعضای خانواده را عاصی نکنند.

توجه داشته باشید که هر بچه‌ای که زیاد شیطنت می‌کند و به قول معروف از دیوار راست بالا می‌رود، بیش فعال نیست. برای اینکه مطمئن شوید کودک شما بیش فعال است یا خیر؛ باید علائم را بررسی کنید و در نهایت به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد.

ما قبلا هم در نورولند مقالاتی را با عنوان‌ بیش فعالی منتشر کردیم که مطالعه‌ی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند که به درک درستی از بیش فعالی برسید؛ و اگر فرزند شما بیش فعال بود، این مطلب را ادامه دهید تا متوجه شوید چگونه باید تربیت کودکان بیش فعال خود را انجام دهید.

چرا بچه من بیش فعال است؟

کلمه بیش فعال یک عبارت نادرست است برای توصیف هر بچه‌ای که به طور خاص فعالیت بیش از اندازه دارد. ما از آن برای توصیف انواع رفتارها استفاده می‌کنیم، و معمولا این توصیف باعث می‌شود که به خوبی آن‌ها را درک نکنیم. به همین خاطر خیلی راحت به فرزندان خود لقب بیش فعال را ندهید. بیش فعال کودکی نیست که جنب و جوش زیادی دارد و در حال بازیگوشی است. بیش فعالی یعنی که کودک شما یک لحظه هم آرام و قرار ندارد و حتی نمی‌تواند بنشیند.

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌تواند باعث شود کودک شما، بیش فعال شود. چند مورد از این عوامل عبارتند از:

ژنتیک:

 اگر والدین کودک، بیش از اندازه فعال باشند، بیش فعالی در آن‌ها خیلی دور از انتظار نیست و احتمال دارد از پدر و مادر به ارث برده باشد. تعداد زیادی از کودکان به همین دلیل دچار بیش فعالی می‌شوند.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی می‌تواند در صورتی نقش داشته باشد که رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا باشد یا حساسیت‌های غذایی در آن دخیل شده باشد.

محیط‌زیست:

اگر کودک شما دائما در فضای بسته و بهم ریخته باشد، ممکن است به بیش فعالی دچار شود، زیرا نمی‌تواند انرژی خود را به درستی تخلیه کند. فصل زمستان ممکن است منجر به افزایش بیش‌فعالی به خاطر بازی کمتر در فضای آزاد شود.

پردازش حسی:

اینکه چگونه یک کودک در احساسات خود از محیط پیرامون استفاده می‌کند، کاملا منحصر به فرد است و کودکانی که بیش از اندازه فعال هستند ممکن است بیش از حد این احساسات را به خاطر نحوه عملکرد مغزشان طلب کنند.

در بیشتر کودکان بیش فعال، ترکیبی از این دلایل به احتمال زیاد وجود دارند. این عوامل می‌توانند از روز تا هفته و ماه دیگر متفاوت باشد.

چرا کودک بیش فعال آرام و قرار ندارد؟

در حالی که هر یک از دلایل بالا می‌تواند منجر به بیش‌فعالی کودک شود، یک مخرج مشترک وجود دارد که اغلب در ریشه یک کودک بی‌قرار و یا کودک نوپا وجود دارد و کاملا هم حسی است. کودک بیش فعال مدام دوست دارد بازی کند و از بازی کردن خسته نمی‌شود. بعد از اینکه یک روز کامل بازی کرد بازهم سر میز شام نمی‌تواند چند لحظه بنشیند و مدام جا به جا می‌شود.

در واقع مغز به دنبال احساسات بیشتر است و تا زمانی که آن را دریافت نکند راضی نخواهد بود. به همین دلیل است که زمانی که از آن‌ها می‌خواهید که بنشینند، درخواست شما را رد می‌کنند. درک چنین موضوعی برای بچه‌های بیش فعال سخت است و این اتفاق را نباید به معنای دیگری مثل حرف گوش نکردن یا لجبازی تعبیر کنیم.

اما جای نگرانی نیست. چرا که می‌توان با ترفندهایی که در ادامه مطلب گفته می‌شود، تربیت کودکان بیش فعال را به بهترین نحو انجام داد.

تربیت کودکان بیش فعال چطور انجام می‌شود؟

برای تربیت کودکان بیش فعال سه راه‌حل وجود دارد که به خوبی جواب خود را پس دادند و با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بیاید نگاهی به این روش‌ها بیاندازیم:

1. فعالیت‌های خود را با ریتم و ساختار پیشنهاد دهید

به شدت برای کودکان فعال و پر انرژی مهم است که برای تمام این انرژی خروجی داشته باشند. سعی کنید با ریتم و ساختار مشخص و منظم انرژی او را تخلیه کنید. ریتم دادن به فعالیت‌ها باعث می‌شود که ذهن او ساختار فعالیت‌های خود را طبق آن تنظیم کند. مثلا فرض کنید که یک آهنگ پرانرژی در حال پخش است. آیا می‌توانید سرجای خود بایستید و تکان نخورید؟ احتمالا پاسخ این سوال منفی است. ریتم دادن باعث می‌شود ذهن کودک او را به فعالیت وادار کند و او بدن خود را حرکت دهد.

بعد از اینکه آهنگ تمام شد، چون اون انرژی دیگر منتقل نمی‌شود، ذهن کودک آرام می‌گیرد و دیگر نیازی به فعالیت کردن نمی‌بیند تا زمانی که دوباره آن موزیک پخش شود. اینها تجربیات مشترک هستند و زمانی که ما یک آهنگ موزون و تکراری را اجرا می‌کنیم که مانند پرش، رژه رفتن یا دویدن، می‌تواند به سرعت بچه‌ها را آرام کند.

حالا نوبت آن است که ایده‌ها را از ساختار و ریتم به دست بگیرید و آن را به فعالیت‌های زیر اعمال کنید:

حرکات کششی و ورزش کردن

نیازی نیست این ریتم‌ها حتما روی ورزش خاص و پیچیده‌ای انجام شوند تا تاثیرگذار باشند، با انجام ساده‌ترین حرکات ورزشی مثل تمرینات کششی هم می‌توانید این اتفاق را رقم بزنید.

پیاده‌روی و دویدن

پیاده‌روی و دویدن هم به خوبی انرژی بدن را تخلیه می‌کند و می‌تواند باعث شود که تربیت کودکان بیش فعال به صورت بهتری انجام گیرد.

2. زمان آزاد برای فعالیت

گاهی اوقات بهترین راه برای هدایت، یک دوره زمانی است که در آن زمان و فضا برای دویدن وحشیانه و انجام هر کاری که دوست دارند را داشته باشند. اگر این کار خارج از منزل باشد، ممکن است برای کودک خطرناک باشد اما در داخل خانه، چنین اتفاقی نمی‌افتد و خیالتان از این بابت راحت است. قوانینی را با کودک خود بگذارید که رفتارهای درستی داشته باشد و در این راه ترفندهای مختلفی را امتحان کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

انجام فعالیت‌هایی مثل رقصیدن، دویدن به سمت خانه، بپر بپر روی تخت، عبور از موانع در خانه و چیزهایی از این دست، می‌توانند ایده‌های خوبی برای این مورد باشد.

3. آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید

 این معمولا آخرین استراتژی است که برای یک کودک بیش فعال به خصوص قبل از خوابیدن و یا در طول فعالیت‌هایی که در روز می‌کند، باید انجام شود. همیشه لازم نیست این کار را همیشه انجام دهید و بستگی به کودک و روز آن دارد. به صورت کلی کودکان بیش فعال می‌توانند زمان بسیار سختی را با استفاده از برخی فعالیت‌های آرامش‌بخش داشته باشند، اما فعالیت‌هایی مانند این‌ها می‌توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند:

نوسان، ننو یا صندلی گهواره‌ای

گهواره در حال نوسان، نه به شکلی که خیلی تند تکان داده شود، یک فعالیت عالی است و می‌تواند در نوع خودش مفید باشد، اما اگر شما به سمت خواب بروید، ممکن است این اتفاق نیفتد. این تغییر ظریف را دست‌کم نگیرید. گاهی، فقط چراغ‌های خواب می‌توانند به آرام کردن یک کودک کمک کنند.

اتاق مرتب و سازمان‌یافته

یک فضای سازمان‌یافته با اسباب‌بازی‌ها و آیتم‌های دور افتاده هم می‌تواند تاثیر بزرگی داشته باشد.

موسیقی

 به موسیقی ملایم و آرام فکر کنید. موسیقی تاثیر مستقیمی روی مغز کودک می‌گذارد و اگر مفید باشد، می‌تواند به سادگی او را به آرامش برساند.

جمع‌بندی

داشتن یک کودک بیش فعال می‌تواند خسته‌کننده باشد، اما امید را از دست ندهید، این سه راه‌حل، چه به طور مستقل استفاده می‌شوند و یا با هم می‌توانند تاثیر زیادی بر زندگی کودک شما داشته باشند. با این حال، یک اخطار دیگر، این روش‌ها را خیلی زود رها نکنید. بسیار مهم است که تمام این استراتژی‌ها را چندین بار امتحان کنید. این کار شما و فرزندتان کمی زمان می‌برد تا بفهمید چه اتفاقی کار می‌کند و چه اتفاقی نمی‌تواند به شما کمک کند.

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با نحوه تربیت کودکان بیش فعال بیشتر آشنا کنیم، امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و خوشحال می‌شویم اگر مورد دیگری برای تربیت کودکان بیش فعال بلدید را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها