فهرست
انواع اختلال یادگیری در کودکان
انواع اختلال یادگیری در کودکان و درمان آن ها
اکتبر 12, 2020
لیلا افشار
1 نظرات

پیش‌تر درباره‌ی اختلال یادگیری خواندن  و انواع دیگر اختلالات یادگیری در کودکان صحبت کردیم و به راهکارهایی برای درمان اختلال یادگیری کودکان در بهترین زمان ممکن نیز پرداختیم. در این مقاله نورولند به طور کلی به بحث پیرامون انواع اختلال یادگیری در کودکان ، علائم و راهکارهای آن خواهیم پرداخت.

اختلالات یادگیری در بسیاری از موارد می‌تواند با مشکلاتی دیگر اشتباه گرفته شود. در بیشتر موارد هم تماما درمان نمی‌شود. کلید مدیریت آن، شناسایی و مداخله زودهنگام است. بنابراین خواندن این مقاله می‌تواند به خصوص برای والدین بسیار مفید باشد.

اختلال یادگیری چیست؟

اصطلاح اختلالات یادگیری (LD) برای توصیف گروهی از اختلالات استفاده می‌شود که بر نحوه یادگیری کسی تأثیر می‌گذارد. وقتی کودک دچار اختلال یادگیری می‌شود ممکن است در خواندن، نوشتن، ریاضیات، گوش دادن و یا صحبت کردن مشکل داشته باشد. معمولاً بین آنچه بر اساس هوش کودک از او انتظار می‌رود و عملکرد واقعی او (در صورت ابتلا به اختلال یادگیری) تفاوت زیادی وجود دارد. در واقع این اختلال می‌تواند کارهای روزمره مانند مطالعه برای یک امتحان یا تمرکز در کلاس را بسیار دشوارتر کند.

اختلال یادگیری این نیست!

بسیاری اختلال یادگیری را به شکل نادرستی توصیف می‌کنند. اختلال یادگیری؛ ناتوانی ذهنی یا داشتن ضریب هوشی پایین نیست. کودک ممکن است ضریب هوشی بالای 85 داشته باشد اما دچار اختلال یادگیری نیز باشد. همینطور اختلال یادگیری با کم شنوایی، مشکلات بینایی، یک رفتار یا اختلال عاطفی، اختلال کم توجهی (ADHD یا ADD) یا اوتیسم نیز متفاوت است و باید مراقب بود تا با هیچ یک از این‌ها اشتباه گرفته نشود.

اختلال یادگیری شرایطی مادام العمر است!

از آنجا که بسیاری از افراد با بالغ شدن یاد می‌گیرند تا ضعف‌های یادگیری خود را جبران کنند، به نظر می‌رسد که اختلال یادگیری از بین رفتنی نیست و تا پایان عمر همراه فرد باقی خواهد ماند. به همین دلیل است که زمانی تصور می‌شد LD فقط کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بعد از سپری کردن دوران کودکی و مدرسه پایان می‌یابد. اما اکنون می‌دانیم که اختلالات یادگیری در طول زندگی فرد ادامه می‌یابند؛ حتی اگر افراد یاد بگیرند که مشکل و ناتوانی خود را به نوعی جبران کنند. با این حال استراتژی‌هایی وجود دارد که فرد می‌تواند برای اینکه راحت‌تر با مشکلات مربوط به این اختلال کنار بیاید؛ آن‌ها را به کار گیرد.

انواع اختلالات یادگیری در کودکان

اصطلاح اختلال یادگیری مشکلات مختلف یادگیری را در بر می‌گیرد. سه نوع اصلی اختلالات یادگیری عبارتند از: اختلال خواندن، اختلال نوشتن و اختلال در ریاضیات. اختلالات یادگیری دیگری وجود دارند که کمتر رایج هستند و بر حافظه، مهارت‌های اجتماعی و عملکردهای اجرایی تأثیر می‌گذارند.

اختلال یادگیری خواندن

اختلال خواندن در کودکان
این اختلال اغلب با عنوان نارساخوانی شناخته می‌شود. بین 2 تا 8 درصد از کودکان در سنین مدرسه دارای اختلال خواندن هستند.

برخی از علائم رایج اختلال در خواندن عبارتند از:

 • دشواری در تشخیص اصواتی که شکل نوشتاری نزدیک به هم دارند.
 • ضعف در تفکیک اصوات درون کلمات
 • دشواری در تلفظ کلمات
 • مشکلات در درک و استفاده از دستور زبان
 • ضعف در هجی کردن

اختلال یادگیری نوشتن

اختلال نوشتن در کودکان
اختلال نوشتن بر توانایی فرد برای بیان افکار خود در نوشتن تأثیر می‌گذارد.

 بازی‌های موبایلی مفیدی مانند بازی نورولند می‌توانند به تقویت مهارت‌های خواندن و نوشتن کودک کمک کنند.

برخی از علائم رایج اختلال نوشتن عبارتند از:

 • گرفتن ناخوشایند یا محکم مداد در دست
 • دست خط ناخوانا
 • گفتن کلمات با صدای بلند هنگام نوشتن
 • حذف کلمات در جملات
 • مشکل در دستور زبان و ساختار نحو
 • استفاده‌ی اشتباه حروف هم آوا در نوشتن
 • مشکل در سازماندهی و برنامه ریزی افکار هنگام نوشتن

اختلال یادگیری ریاضی

اختلال ریاضی در کودکان
اختلال در ریاضی اصطلاح گسترده‌ای برای انواع مختلف اختلالات است که شامل مشکلات ریاضی است.

برخی از علائم اختلال ریاضی عبارتند از:

 • رشد کُند مهارت در شمارش و حل مسئله ریاضی
 • دشواری در یادآوری توالی اعداد
 • مشکلات محاسبات
 • ضعف در مفاهیم زمانی
 • ضعف در جهت گیری
 • دشواری در تکمیل ریاضیات ذهنی
  کودکی با LD ریاضیات ممکن است در یک روز مسائل ریاضی را به خوبی درک و حل کند. اما روز دیگر با مشکلات فوق روبرو شود و گیج شود.

تشخیص اختلالات یادگیری

اگر والدین یا معلمان متوجه شوند كودك در حوزه‌ای از یادگیری در تلاش است ولی با عملکرد وی در آن زمینه مطابقت ندارد، ارزیابی انجام می‌شود. هیچ آزمون واحدی برای تشخیص اختلالات یادگیری وجود ندارد. در عوض، یک سری ارزیابی انجام می‌شود که اغلب شامل آزمون‌های پیشرفت، ارزیابی‌های شناختی (آزمون های ضریب هوشی) و آزمون های مربوط به خواندن، ریاضیات و توانایی‌های نوشتاری است.

درمان اختلالات یادگیری

هیچ دارو یا درمان قطعی برای کمک به بهبود ناتوانی یادگیری وجود ندارد. با این حال مطالعات نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به ADHD و LD با دنبال کردن یک برنامه درمانی شامل داروهای ADHD، بهبود در هر دو را خواهند داشت. علاوه بر این، استراتژی‌های آموزشی می‌توانند در کلاس کودک شما گنجانده شوند. یا بر اساس سطح اختلال، کودک کلاس‌های آموزشی ویژه‌ای را شروع کند. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر در این مورد و موارد مشابه به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

مداخلات تحصیلی

از آنجا که هر کودک دارای اختلال یادگیری دارای شرایطی متفاوت است و ممکن است در زمینه‌های خاصی دست و پنجه نرم کند، مداخله‌ی “استاندارد” تحصیلی وجود ندارد. در عوض مدرسه همراه با والدین، ​​باید یک برنامه آموزشی فردی‌ای که متناسب با شرایط و زمینه‌های خاص کودک است را پیش ببرد. با این حال، همه‌ی دانش‌آموزان مبتلا به LD باید از آموزش سازمان یافته و ترتیب یافته، نشانه‌های دیداری و کلامی، کمک در برنامه‌ریزی و سازماندهی، آموزش متمایز و تکنیک‌های آموزش چند حسی بهره مند شوند.

موفقیت در عین ابتلا به اختلال یادگیری

LD یک بیماری مادام العمر است. اما این بدان معنا نیست که یک کودک با ناتوانی یادگیری نمی‌تواند موفق شود. افراد مبتلا به LD را می‌توان در هر نوع تخصص یا مشاغلی یافت.
چند فرد مشهور مبتلا به LD عبارتند از: آگاتا کریستی، تام کروز، ریچارد برانسون، آلبرت انیشتین، توماس ادیسون، توماس جفرسون، جورج پاتون و جورج واشنگتن.

منابع: وبسایت additudema

دیدگاه‌ها
 • […] تحصیلی کودک، تنها یک اختلال یادگیری است. هنگامی که اختلالات یادگیری کودک ناشناخته رها شوند؛ او با یک ضعف مهارتی رشد […]

 • طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان