فهرست
توجه و تمرکز کودک
8 بازی توجه و تمرکز هدفمند برای کودکان
۱۴۰۱/۰۸/۱۶
لیلا افشار
2 نظرات

بازی توجه و تمرکز برای کودک

توجه و تمرکز از پایه‌ای‌ترین توانایی‌‌هایی هستند که هر فردی برای انجام ساده‌ترین وظایف به آن نیاز دارد. عدم توجه کافی و تمرکز ضعیف باعث کاهش کیفیت عملکرد؛ حتی در انجام تکالیفی که مهارت و توانایی خوبی در انجام آن داریم می‌شود. لذا تقویت توجه و تمرکز باید از همان دوران کودکی که بیشترین بازدهی در یادگیری را دارد، جدی گرفته شود. بازی توجه و تمرکز کودکانه ابزاری مناسب برای رسیدن به این مهم است.

انجام کارهای ساده‌ای مثل نگه داشتن لیوان پر از آب در دست یا قرار دادن خط کش بر روی شانه‌ی کودک و همزمان حرکت کردن (به طوریکه آب نریزد و خط‌کش به زمین نیفتد) بازی آموزشی کودکانه محسوب می‌شوند، چرا که سبب افزایش قدرت تمرکز کودک خواهند شد.

در کنار این تمارین ساده؛ بازی ‌های آموزنده‌‌ی متفاوتی برای تقویت این توانایی وجود دارد که می‌توانید به سادگی در خانه آن‌ها را با فرزندتان انجام دهید. در این مقاله از سری مقالات وبسایت نورولند به تعدادی از این بازی‌ها اشاره می‌کنیم. در کنار این بازی‌ها پیشنهاد می‌کنیم بازی موبایلی نورولند را که شامل تمارین تقویتی بسیار جذاب و متفاوتی برای تقویت مهارت توجه کودکان است را نیز دانلود کنید.

نکته: می‌توانید به این پیج اینستاگرام مراجعه کنید تا از آموزش و بازی‌های رایگان تقویتی آن برای تقویت مهارت‌های کودکتان استفاده کنید.

8 بازی توجه و تمرکز هدفمند برای کودکان

1-نمد بازی

چند تکه نمد رنگی را به اندازه‌ای که کودک بتواند روی اون بایستد آماده کنید و بصورت پراکنده روی زمین بچینید. تعدادی درب بطری (یا مداد رنگی) که مطابق با رنگ‌های قطعه نمدها هستند را در مقابل خود قرار دهید. به ترتیب چند درب بطری (یا مداد رنگی) را (از کم به زیاد) بردارید و از فرزندتان بخواهید به شما توجه کند و به ترتیب روی نمدِ مربوط به همان رنگ‌ها بایستد.

2-بازی رنگ-حرکت برای تقویت توجه و تمرکز کودک

برای هر رنگ عکس‌العمل مشخصی را معین کنید (مثلا رنگ بنفش یعنی چند قدم به جلو، رنگ سبز یعنی پریدن و…) و المان‌های رنگی مختلفی را در دستتان نگه دارید (کاغذهای رنگی، میله و …). از فرزندتان بخواهید هر زمان که رنگ مشخصی را بالا آوردید سریعا عکس‌العمل مربوط به ان رنگ را انجام دهد.

3-توپ بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودک

دایره‌وار روی زمین بنشینید.  دو توپ متفاوت را در نظر بگیرید (مثلا یک توپ آبی و یک توپ سفید) و هر یک را در دستان یکی از افراد قرار دهید. قرار بگذارید که توپ آبی به هر فردی که رسید باید آن را به کسی که در سمت راستش نشسته است بدهد و اگر توپ سفید به دست کسی افتاد، باید آن را به طرف مقابل پرتاپ کند. سرعت بازی را بالا ببرید و تا جایی که افراد یک به یک عملکرد اشتباهی انجام دهند و از دور بازی حذف شوند، بازی را ادامه دهید. برای افزایش چالش می‌توانید در صورتی که تعداد افراد بیشتر باشد تعداد توپ‌ها را اضافه کنید.

4- بازی توجه و تمرکز بدون نیاز به هیچ وسیله‌ای

از فرزندتان بخواهید شما را به دقت نگاه کند و سعی کند ظاهرتان را به همراه تمام جزییات (زیورآلات، جوراب‌ها، کفش‌ها و …) خوب به خاطر بسپارد. سپس دور از چشم فرزندتان در ظاهر خود تغییراتی انجام دهید که قابل رویت باشد (مثلا آستین پیراهن خود را بالا بزنید، ساعت مچی‌تان را به مچ دست مخالف ببندید و…). حالا کودک شما باید سعی کند آنچه که در ظاهر شما تغییر کرده است را مشخص کند.

5-بازی هدف گیری

چند شی نسبتا سبک مثلِ بطری آب را به صور مختلف و در مکان‌های متفاوتی قرار دهید (برای افزایش میزان چالش بازی، با فاصله‌ای نزدیک و بالا و پایین هم) و از کودک بخواهید  به کمک یک شی کوچک (مثل پاک‌کن) بطری‌ای که شما مشخص می‌کنید را بزند. مجموعه‌ی بازی‌های هدف‌گیری مشابه مثل دارت را نیز می‌توانید امتحان کنید.

6-مسیر یابی برای تقویت تمرکز و توجه کودک

از کودک بخواهید تا جایی که شما می‌خواهید شی‌ هدفی را دنبال کند! مثلا تکه‌ای مقوا را زیرِ یک لیوان یا کاسه‌ی غیرشیشه‌ای قرار دهید و به همراه چند لیوان همسان با آن، در یک ردیف بچینید و شروع کنید به جابه‌جاکردن مداوم لیوان‌ها (بدون بلند کردن آن‌ها) و از کودک بخواهید لیوان هدف را با چشمانش تعقیب کند و پس از توقف شما، لیوان را مشخص کند.(می‌توانید این کار را با تاباندن نور چند لیزر به دیوار اتاق انجام دهید)

با انگشت خود بر روی پشت کودک اشکال مختلفی بکشید و از او بخواهید با توجه به حرکات انگشت‌تان حدس بزند شکلِ مورد نظر چه بوده است. (از این بازی برای یادگیری اعداد، حروف و کلمات نیز می‌توانید در مراحل بالاتر استفاده کنید)

7- ببین و پیدا کن

در این بازی تمرکز و توجه، کودک باید از لای نخ‌ها شکل‌ها را پیدا کند و دور آن‌ها خط بکشد. درست مانند ویدیو!

8-بازی‌ دیجیتال تقویت توجه و تمرکز کودک

علاوه بر این‌ها، بازی آموزشی کودکانه ی زیادی بصورت دیجیتالی وجود دارند که به جهت هدفمند بودن، جزو بازی ‌های آموزنده برای کودکان محسوب می‌شوند و می‌توانند برای تقویت توانایی‌های آنان مورد استفاده قرار گیرند. در بازی نورولند؛ سرزمین رویایی یادگیریِ کودکان، سری بازی‌هایی به نام ” بازی توجه و تمرکز” وجود دارد.

این سرزمین پر از بازی توجه و تمرکز کودکان است. بازی‌های متفاوتی برای تقویت انواع توجه؛ اعم از توجه عمومی، توجه انتخابی، توجه متناوب و…

منابع: heartmindonline و bazidone

دیدگاه‌ها
  • […] مهارت‌های مختلف؛ مثل تقویت مهارت دست‌ورزی، تقویت توجه و تمرکز وجود […]

  • […] کاری کنیم که منجر به تقویت توجه و تمرکز در کودکمان شود؟ بازی توجه و تمرکز جواب این سوال است. اما ابتدا باید بدانیم که توجه و […]