فهرست
تقویت نیمکره‌های مغز در کودکان
ترفندهای شگفت‌انگیز تقویت نیمکره‌های مغز کودکان
آوریل 24, 2021
سید حسین نیرینی
0 نظرات

مغز انسان با توجه به رفتار و سبک تفکرش به دو قسمت تقسیم می‌شود. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان بهداشت جهانی صورت گرفت، مشخص شد که انسان‌ها تقریبا ۶۵ درصد از عملکردهای مغزی خود را مورد استفاده قرار می‌دهند.

به همین خاطر مغز انسان همیشه فضای بیشتری برای توسعه و پیشرفت دارد. توانایی‌های مغز آن قدر زیاد است که حتی با تکمیل ظرفیت هم می‌توان چیزهای جدیدی را فرا گرفت و از پتانسیل مغز استفاده کرد.

افراد معمولا در بزرگسالی به فکر تقویت مغز و استفاده‌ی بیشتر از توانایی‌های آن میفتند، اما در سنین بزرگسالی تلاش بیشتری نیاز است تا مغز را بتوان رشد داد. به همین خاطر تقویت مغز و تقویت نیمکره‌های مغز در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای تقویت نیمکره‌های مغز کودکان روش‌های مختلفی وجود دارند. از روش‌های آموزشی و ورزشی گرفته تا روش‌های دیگری که برخی از افراد برای خود انجام می‌دهند. دلیل اینکه باید نیمکره‌های مغز را در کودکان تقویت کنیم، این است که در آینده‌ی خود بتوانند زندگی بهتر و آسان‌تری را تجربه کنند. قصد داریم در این مقاله‌ی نورولند با شما از اهمیت نیمکره‌های مغز و بازی‌های تقویتی آن‌ها سخن بگوییم.

نیمکره راست مغز

نیمکره‌ی راست مغز وظیفه‌ی کنترل طرف چپ بدن را دارد و معمولا افرادی که نیمکره‌ی راست قوی‌تری دارند، سمت چپ بدنشان قدرت بیشتری دارد. نیمکره‌ی راست مغز ویژگی‌های دیگری هم دارد که می‌تواند تقویت آن را برای شما جذاب‌تر از قبل کند.

در واقع اشخاصی که نیمکره‌ی راست قوی‌تری دارند، افرادی خلاق، کلی‌نگر، شهودی و آزاد اندیش هستند. همچنین احساسات در این افراد نقش پررنگ‌تری نسبت به منطق و عقلانیت دارد. پس برای اینکه نیمکره‌ی راست کودک خود را رشد دهید، باید روی این موارد کار کنید که در ادامه چندین بازی و تمرین که برای بهبود این نیمکره نیاز است را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. استفاده از دست چپ

همانطور که گفته شد، نیمکره‌ی راست وظیفه‌ی کنترل سمت چپ بدن را دارد. بنابراین استفاده از سمت چپ بدن می‌تواند به تقویت نیمکره‌ی راست منجر شود. هر از چندگاهی از کودک خود بخواهید که نوشتن یا نقاشی کردن یا هر فعالیت دیگری را که همیشه با دست راست خود انجام می‌دهد، این بار با دست چپ انجام دهد. علاوه بر دست از پای چپ هم می‌توانید کمک بگیرید و روی این نیمکره تاثیر بیشتری بگذارید.

2. تمرین تنفس از بینی سمت چپ

نفس کشیدن از سوراخ سمت چپ بینی دقیقا مثل گرفتن مداد در دست چپ است و با توجه به ارتباط بین اعضای سمت چپ با نیمکره‌ی سمت مخالف، این تمرین می‌تواند مفید باشد. فقط به خاطر داشته باشید که بازدم را از دهان انجام بدید تا به ریه‌ها فشاری وارد نشود.

3. بازی تطابق‌پذیری

سمت راست مغز مسئول تشخیص چهره و در نتیجه حافظه دیداری نیز هست. پس، یکی از بهترین بازی‌های مربوط به تقویت این نیمکره‌ی مغز، انجام فعالیت زیر است. البته خیلی از افراد در کودکی این بازی را تجربه کردند و نحوه‌ی انجام آن را می‌دانند. اما برای کسانی که فراموش کردند یا تا به حال این بازی را انجام ندادند، بار دیگر آن را توضیح می‌دهیم.

  • یک دسته کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌های بازی که برای تطبیق دادن استفاده می‌شوند را در این فعالیت استفاده کنید. (مثل کارت‌هایی که به صورت دوتا دوتا عکس میوه یا یک رنگ خاص هستند)
  • کارت‌ها را روی زمین قرار دهید.
  • به سادگی کارت‌ها را ورق بزنید و سعی کنید تطابق آن‌ها را در کم‌ترین زمان ممکن حدس بزنید.
  • به خاطر داشته باشید که تنها می‌توانید دو کارت را در یک زمان بچرخانید و اگر آن‌ها جفت باشند، اجازه دارید آن‌ها را برگردانید.

این بازی علاوه بر تاثیری که بر نیمکره‌ی راست مغز دارد، توجه و مهارت‌های حافظه را نیز بهبود می‌بخشد.

نیمکره چپ مغز

نیمکره‌ی چپ مغز رفتاری برخلاف نیمکره‌ی راست دارد. درست برعکس آن بر سمت راست بدن تاثیر می‌گذارد، افرادی که نیمکره‌ی چپ قوی‌تری دارند، افرادی هستند که منطق و عقل آن‌ها بیشتر از احساساتشان راهگشاست. بیشتر به جزئیات دقت و توجه می‌کنند و نگاهی واقع‌گرایانه به اتفاقات دارند. افرادی که نیمکره‌ی چپ قوی‌تری دارند، در دروس ریاضی هم بهتر عمل می‌کنند زیرا قدرت تحلیل اعداد و محاسبات قدرتمندتری دارند. در ادامه تمارینی که برای تقویت این نیمکره در کودکان مفید هستند را به شما معرفی می‌کنیم:

1.‌ نوشتن با دست راست

استفاده از سمت راست بدن برای تقویت نیمکره‌ی چپ بسیار مفید است. تمام تمارینی که در مورد تقویت نیمکره‌ی راست مغز در بالا گفتیم را برای تقویت نیمکره‌ی چپ به صورت معکوس می‌توانید انجام دهید.

2. پازل‌ها

حل معما و پازل از جمله موارد دیگری است که برای تقویت نیمکره‌ی سمت چپ مغز کارگشاست. حل معماهای ساده، سودوکو، پازل یا هرچیزی که بتوان اسم آن را معما و پازل گذاشت تمرین مناسبی برای این بهبود این قسمت از مغز است. دلیل تاثیرات پازل هم این است که برای حل کردن آن باید به صورت منطقی فکر کرد و تفکر منطقی جزئی از نیمکره‌ی سمت چپ است.

3. یادگیری زبان‌

مسئولیت بخش گفتار و نوشتار در مغز انسان‌ها با نیمکره‌ی چپ است. پس هر تمرینی که نوشتن و خواندن را درون خودش جای دهد، تمرینی برای تقویت این بخش محسوب می‌شود. یادگیری زبان‌های دیگر هم می‌تواند به این روند سرعت بخشد. همچنین اگر کودکان خود را به مطالعه عادت دهید تا حد زیادی خیال خود را از بابت نیمکره‌ی چپ راحت خواهید کرد. بازی‌هایی همچون بازی موبایلی نورولند نیز بسیار برای تقویت این مهارت‌ها مفید هستند.

4. بازی تخیلی و هوشی

علاوه بر حل جدول و یادگیری زبان نوشتن با دست مخالف، با کودک بازی‌هایی انجام دهید که او را وادار کند که در تخیلش چیزی را بسازد یا حل کند. بازی‌های تخیلی تنها گزینه‌ی مورد نظر نیست و بازی‌های هوشی و استراتژیک هم از دیگر انواع بازی‌هاست که برای این مهارت، فوق‌العاده کاربردی است.

چگونه هر دو نیمکره را متعادل کنیم؟

تمرینات زیادی برای اتصال چپ و راست مغز وجود دارد. اما چرا برقراری تعادل بین این دو مهم است؟ بزرگ‌ترین متفکران، هنرمندان و مخترعان به عنوان یک تعادل ارزشمند بین دو نیم‌کره مغزی خود شناخته می‌شوند. چراکه تقویت این دو در کنار هم و نگه داشتن آن در حالت تعادل به کودک کمک می‌کند تا آدم بهتر و کاملتری در آینده بشود.

یکی از بهترین راه‌ها برای متعادل شدن دو نیمکره، انجام کارهایی است که تمرکز و دقت را افزایش می‌دهند، مثل یوگا یا مدیتیشن. البته ممکن است کمی برای فرزند شما انجام این کارها دشوار باشد و نتواند به خوبی با آن ارتباط برقرار کند. در صورت بروز همچین اتفاقی او را برای انجام مدیتیشن زور نکنید و به جای آن از روش‌های جایگزین استفاده کنید و با ایجاد بازی‌های مختلف این تعادل را برقرار کنید.

وقتی مغز شروع به ارتباط هر دو نیم‌کره مغز می‌کند، ذهن شما از خواب بیدار می‌شود، متمرکز، عمیق و قدرتمند است. همانطور که هماهنگی آن‌ها ادامه دارد، افزایش در سلامت روانی کلی، بهبود مهارت‌های شناختی، حافظه بهتر و کارکرد فکری را به همراه کودک خود تجربه خواهید کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید. همچنین توصیه می‌کنیم برای اینکه بازیهای متفاوتی برای تقویت نیمکره‌های مغز و مهارت‌های مختلف کودکتان بیاموزید به اینستاگرام نورولند سری بزنید.

چگونه مغز چپ و راست کودکان را تربیت کنیم؟

فعالیت‌های مغزی چپ و چپ مختلف برای کودکان وجود دارد که شما می‌توانید در زندگی روزمره کودکان خود به منظور بهبود مهارت‌های شناختی آن‌ها، حمایت از روند یادگیری آن‌ها و افزایش فعالیت‌های مغزی آن‌ها، زندگی کنید.

مفهوم چپ و راست مغز:

تصور کنید که یک فرد راست‌دست در حال تلاش برای نوشتن با دست‌چپ خود است: از آنجا که دست‌چپ معمولا برای نوشتن استفاده نمی‌شود، برای فرد بسیار مشکل است که قادر به نوشتن درست باشد. در حالی که قلم را با دست راستش نگه‌داشته ایم، می‌توانیم به طور فعال از یک خط‌کش، اندازه‌گیری نوار و غیره با دست‌چپ استفاده کنیم.

وقتی می‌خواهیم خلاف آن را انجام دهیم، متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم از خط‌کش با دست راستم و همچنین با دست‌چپ خود استفاده کنیم. به عبارت دیگر، ما می‌توانیم ببینیم که دست‌ها و دست ما واقعا یکدیگر را کامل می‌کنند و هم چنین هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. مفهوم مغز راست و مغز چپ کاملا شبیه هم است.

مطمئنا نمی‌توان از مغز برای فرد سالم استفاده کرد، اما امکان استفاده از سمت راست یا چپ مغز بیشتر از طرف مقابل امکان پذیر است. سناریوی ایده‌آل استفاده از هر دو طرف در یک تعادل است زیرا مغز راست و مغز چپ درست مانند مثال بالا، یکدیگر را کامل می‌کنند. قسمت مورد استفاده بیشتر مغز کاربردی تر می‌شود و طرف کم‌تر مورد استفاده تنبل می‌شود.

جمع‌بندی

 تقویت نیمکره‌های مغز کودکان و برقراری تعادل بین آن‌ها ممکن است کمی زمان‌بر باشد و کمی تلاش مضاعف نیاز داشته باشد، اما می‌تواند در بسیاری از فعالیت‌ها حتی در دوران بزرگسالی به کمک فرزند شما آید. کسانی که هردو نیمکره‌ی مغزشان به یک اندازه‌ی تقریبا یکسانی رشد کرده باشد، راحت‌تر می‌توانند مسیر زندگی خود را بسازند و از همسن‌‌های خود یک سر و گردن بالاتر به نظر می‌رسند.

در این مقاله هم سعی کردیم تا با ارائه‌ی مطالبی مفید به افزایش دانش شما در زمینه‌ی مهارت‌های کودکان بیافزاییم تا برای کودک خود والدین بهتری باشید. امیدواریم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما قرار گرفته باشد و منتظر نطرات شما درباره‌ی این مقاله هستیم.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان